Sposób na szpaki. Jak odstraszyć szpakiSzpaki to ptaki nie lubiane przez sadowników. Szpaki potrafią w kilka minut spałaszować wszystkie wiśnie czy czereśnie na naszym drzewie. Szpaki nie gardzą także śliwkami, truskawkami czy porzeczką. I mimo że dość ładnie nam śpiewją nie chcemy ich mieć w pobliżu naszych domów. Jak odstraszyć szpaki? Sposób na szpaki:

  • siatka ochronna – to najlepszy sposób ochrony drzew, siatka nie jest droga (żeby nie kupować siatki można zszyć kilka firanek). Problem jest tylko z zakładaniem siatki jeśli mamy duże drzewo, bez porządnych drabin się nie obędzie.
  • elektroniczny straszak na szpaki – to urządzenie, które wydaje dźwięki w celu odstraszenia ptaków. Dźwięk odtwarzany jest w pewnych odstępach czasowych. Podobno najlepsze są te straszaki, które wydają dźwięki naśladujące przestraszonego szpaka
  • strach na szpaki – stracha na szpaki najlepiej zrobić z błyszczącej folii (taka jaką stosuje się do bukietów), można przywiązać do niego tasiemki by powiewały na wietrze. Metoda raczej nieskuteczna. Szpaki to zbyt mądre ptaszyska
  • stosowanie odblasków na drzewach – metoda mało skuteczna

  • rozkładanie folii pod drzewem – metoda myślę niemalże rewolucyjna, sprawdzona przeze mnie na mojej działce. Pod drzewem rozkładam folię w kolorze jasno niebieskim (kolor musi być intensywny). Folia w słońcu błyszczy się a pod wpływem wiatru porusza się i troszkę hałasuje. U mnie na czereśni w tym roku nie było żadnego szpaka podczas gdy na czereśniach u sąsiadów szpaków były całe chmary i co trochę słychać było klask klask – jakby sąsiedzi bili brawo tym pięknie śpiewającym ptaszkom. Folia pod drzewem (o intensywnym kolorze – wypróbowałam tylko niebieską) spełnia jeszcze jedną bardzo ważną funkcję – oprócz odstraszania szpaków zapobiega wylotowi spod czereśni nasionnicy trześniówki – to takie muchy które wylęgają się z zeszłorocznych robaków czereśniowych – właściewie tak odkryłam ten sposób, zakładając folię na nasionnicę. Tak, tak w czereśniach też są robaki – niektórzy o tym nie wiedzą. Nasionnica trześniówka dojrzewa jako larwa w owocu czereśni, po osiągnięciu odpowiednich rozmiarów wychodzi z porażonego owocu i spada pod drzewo, zakopuje się pod ziemię, zimuje i następnego roku wylatuje jako dojrzały osobnik – mucha aby złożyć na nowych owocach jaja – folia zapobiega wylotowi – muchy giną pod nią.
    Jeśli masz folię o innym intensywnym kolorze to napisz w komentarzach poniżej jak działa na twoje szpaki – niebieska działa na pewno, sama to sprawdziłam – ciekawa jestem jak z innymi kolorami.

Ciekawe jest, że szpaki to koleżki z „mocnymi głowami” – nawet sfermentowane owoce nie namieszają im w głowach – inne ptaki są pijane (zaobserwowałam na kurach) ale szpaki rozkładają szybko etyl i odporne są na winko owocowe. Pamiętaj, że szpak jest w Polsce pod ochroną i nie można go zabijać.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami w witrynie.

Komentowanie jest wyłączone