Pomidory – jak uprawiać. Hodowla pomidorówUprawa pomidorów to nie jest prosta sprawa. Ja uprawiam pomidory od ok. 15 lat. Przekażę swoje doświadczenia najprościej jak potrafię, wspomogę się zdjęciami z mojej uprawy.

  • Kiedy siać pomidory?

Pomidory można siać już w lutym do skrzynek. Skrzynki wykładamy folią i wysypujemy ziemią do głębokości kilku centymetrów (przynajmniej 5 cm). Ziemię do warzyw lub torf najlepiej kupić w sklepie ogrodniczym. Nasiona wysiewamy dość gęsto, nasionka mogą być w odległości ok. 2 cm od siebie. Aby nasiona wykiełkowały trzeba je obficie podlewać aby ziemia była stale wilgotna. Wymagana temperatura to ok. 21 st. C. Jak nasiona wykiełkują potrzebują stanowiska słonecznego (dużo światła).

  • Kiedy pikować pomidory

Jak pomidorki będą miały ok 10 cm wysokości trzeba je zacząć pikować. Pomidory pikujemy do doniczek, do których wcześniej wsypujemy ziemię do warzyw. Nie wsypuj ziemi aż po brzegi doniczki bo jak będziesz podlewać pomidory to woda będzie uciekała z doniczki. Pomidorki sadzimy dość głęboko, aż do pierwszego listka i podlewamy. Jeśli doniczki trzymasz w domu to pod doniczki podłóż folię. Jeśli jest ciepło na dworze (przynajmniej 15 st C w dzień i 10 st C w nocy) to można ustawić doniczki pod folią lub w szklarni.

  • Kiedy sadzić pomidory.

Do ziemi pomidory sadzimy jak będą miały ok 30 cm wysokości. Jeśli sadzisz pomidory do gruntu bez osłony to na dworze powinna być temperatura ok 20 st C w dzień i nie mniej niż 10 st C w nocy.

  • Jak sadzić pomidory

Sadzenie pomidorów rozpocznij od przygotowania ziemi, podłoże musi być spulchnione (przekopane) i odchwaszczone. Ziemia może być wcześniej nawożona obornikiem lub innymi, sztucznymi nawozami. Ja osobiście bardziej polecam obornik. A jaki obornik jest najlepszy? Polecam od krów i koński. Odradzam obornik kurzy gdyż bardzo zakwasza ziemię. Aby posadzić pomidora wykop dość duży dołek tak by zmieścić cały korzeń i część łodygi. Wyciągnij pomidora z doniczki tak by nie otrząsać ziemi z korzenia. Włóż pomidora do dołka, podlej (dzięki temu nie klapnie ci pomidor po przesadzeniu) i zakryj ziemią. Zakop pomidora dość głęboko (ja wsadzam ok 10 cm łodygi pod ziemię) dzięki temu z łodygi pomidor puści korzonki w będzie silniejszy. Jak mam bardzo wysokie sadzonki pomidorów to wsadzam je do gruntu na skos (na pół leżąco) tak by jak największa część łodygi była pod ziemią.


  • Jak często podlewać pomidory?

Pomidory podlewamy co trzeci dzień dużą ilością wody. Dzięki temu korzenie będą się rozrastać w głąb ziemi. Jeśli będziesz podlewać krzaki pomidorów codziennie i małą ilością wody to korzenie będą szły na powierzchnię ziemi a taki pomidor będzie słabszy i mniej odporny na przesuszenia. Sposób podlewania zmieniamy gdy mamy już owoce, wtedy podlewamy co drugi dzień mniejszą ilością wody. Jeśli będziesz podlewać pomidory dużą ilością wody i od czasu do czasu może się pojawić problem pękania pomidorów.

  • Jak uprawiać pomidory. Pielęgnacja

Uprawa pomidora to nie tylko sadzenie i podlewanie. Trzeba taki pomidor odpowiednio prowadzić czyli oczyszczać z dzików (pomidor powinien mieć jeden czubek) i niepotrzebnych liści. Zdjęcie nr 1 przedstawia dzika, który trzeba usunąć. Zdjęcie nr 2 pokazuje prawidłowo prowadzone krzaki. Zbyt duża ilość liści zabiera składniki odżywcze i pomidory przez to będą małe. Konieczne jest plewienie czyli usuwanie chwastów, zabierają one naszym roślinom wodę i składniki odżywcze. Ziemię trzeba od czasu do czasu spulchnić haczką.

 

Zdj nr 1. krzak pomidora z rosnącym „dzikiem” (między liściem a główną łodygą)

Zdj nr 2. Krzaki pomidorów

zdj nr 3. pomidor omszony (liście i owoce mają skórkę z włoskami podobnie jak owoc kiwi)

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami w witrynie.

Komentowanie jest wyłączone