Sterowniki niepodpisane cyfrowo w Windows 7, 8, 8.1, Windows Vista, Windows 10.

Mam dość czytania porad kończących się wyrażeniem “…jak tak to nic nie da się zrobić” – jednym z takich stwierdzeń zakończyła się ostatnio czytana przeze mnie porada na temat zainstalowania oprogramowania w Windows 7. Oprogramowanie które próbowałem zainstalować korzysta z własnych sterowników, które niestety nie są podpisane cyfrowo. Moja wersja systemu nie zezwala na wyłączenie kontroli sterowników przez np. narzędzie gpedit.exe, gdyż brak jest takowego w wersji Home oraz Home Premium, dostępna jest jedynie w wersji Windows 7 Professional oraz Ultimate.

Większość osób prywatnie posiadających, legalny system Windows ma zainstalowane jego tańsze wersje Home – wszyscy którzy zdecydowali się na zakup droższej wersji albo używają systemu z mniej legalnych źródeł będą oczywiście mieli system Professional albo Ultimate – i tam taki problem sterowników z wymaganym podpisem cyfrowym można rozwiązać wspomnianym narzędziem. Ale co z użytkownikami korzystającymi z uboższych wersji? Wyczytałem, że “się nie da” ale to nie prawda. Jest wiele sposobów na to aby ominąć kontrolę podpisu cyfrowego sterownika. Problem dotyczy systemów Windows Vista x64 oraz Windows 7 x64 – gdy sterownik nie chce się zainstalować ze względu na brak podpisu cyfrowego przychodzą w odsiecz następujące rozwiązania:

1. Za pomocą narzędzia bcdedit.exe

  • Uruchamiamy wiersz poleceń systemu Windows tj. w polu wyszukiwania menu start wpisujemy “cmd” – gdy pojawi nam się wyszukiwany program najeżdżamy na niego – podświetlamy go i uruchamiamy wciskając klawisze ctrl+shift+enter lub też klikamy prawym klawiszem myszy i wybieramy opcję “uruchom jako administrator”, w oknie cmd  wpisujemy “bcdedit.exe /set nointegritychecks ON” wciskamy enter aby potwierdzić komendę i następnie restartujemy komputer.
  • Inną komendą działającą w ten sposób w bcdedit jest “bcdedit /set loadoptions DDISABLE_INTEGRITY_CHECKS” – pamiętajmy aby ją także wpisać mając prawa administratora w oknie cmd. Metoda ta w systemie x64 nie bedzie działać jeśli w win vista mamy już servicepack 1 albo te poprawki KB932596, KB938194, KB938979, KB 941649, KB943078, KB 943899 – jeśli chcemy zainstalować sterowniki niepodpisane cyfrowo należy odinstalować te poprawki lub użyć jednej z poniższych metod na sterowniki niepodpisane cyfrowo.
  • poleceniem “bcdedit.exe /set TESTSIGNING ON” – metoda ta raczej powinna podziałać bardzo dobrze jednak na pulpicie po ponownym uruchomieniu komputera wyświetli nam się napis informujący o trybie testowym windows.

2.  Inną metodą jest wciśnięcie podczas startu systemu klawisza F8 i niedopuszczenie do załadowania kontroli sterowników i ich podpisów cyfrowych poleceniem ostatnim na liście wyboru “Disable Driver Signature Enforcement” czyli wyłącz sprawdzanie podpisów sterowników. Metoda ta działa jedynie podczas sesji uruchomionej w ten sposób – nie jest na stałe i jeśli chcemy mieć wyłączoną opcję kontroli cyfrowo podpisanych czy niepodpisanych sterowników to za każdym razem tak uruchamiamy system. Jest możliwość zaumatyzowania tej czynności stosując oprogramowanie “ReadyDriver Plus” z firmy Citadel Industries.

3. Zastosowanie dodatkowego oprogramowania “EasyBCD” z NeoSmart Technologies gdzie mamy opcję możliwości instalacji sterowników niepodpisanych cyfrowo w windows.

4. Podpisanie sterownika (koszt ok. 1800 zł na ograniczony czasowo okres) lub próba samodzielnego darmowego podpisania sterownika – lecz jest to żmudny proces i nie wydaje mi się aby użytkownik systemu Home miał czas i chęci na zabawę ze sterownikami w ten sposób, poza tym przy niektórych programach wchodzi w grę dekompilacja i jest to temat na dłuższą rozprawę.

WINDOWS 10

Tutaj pomijanie kontroli podpisu cyfrowego sterowników wygląda nieco inaczej:

1. Podczas pracy systemu z wciśniętym klawiszem SHIFT wybieramy polecenie “uruchom ponownie” w menu Start

2. Teraz polecenie “Rozwiąż problemy”

3. “Opcje zaawansowane”

4. “Ustawienia uruchamiania”,

5. Wybieramy przycisk “uruchom ponownie”

6. Po ponownym starcie systemu wyświetli się plansza z opcjami uruchomienia  – wciskamy klawisz F7 lub 7

Windows 10 uruchomi się w trybie braku kontroli podpisów sterowników. Po ponownym “normalnym” rozruchu Windows wejdzie w normalny tryb pracy.

 

Nie zraź się jeśli po zastosowaniu tych metod przy instalacji sterownika windows będzie Cię informował o braku podpisu i konieczności instalacji innych sterowników – te niepodpisane cyfrowo sterowniki pomimo tych informacji będą działać prawidłowo oczywiście tylko w sesji z wyłączoną kontrolą.

Windows 7 Home Premium to świetny system i pomimo przeszkód jakie mogą wystąpić w wersji 64 bitowej (chociażby ta z brakiem akceptacji sterowników niepodpisanych cyfrowo certyfikatem) z pewnością znajdzie jeszcze szereg zwolenników – polecam przejście z Windows XP. Zakupienie licencji Windows 7 nie wiąże się z jakimiś nadzwyczajnymi kosztami a często kupując nowy sprzęt macie Państwo wgrany ten system jako OEM na dysk komputera – cena wtedy, relatywnie, jest jeszcze niższa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *