Jaki pad do komputera wybrać? Pad do gier Logitech Rumblepad.

Dzisiaj zajmiemy się pytaniem gracza czyli jaki pad do gier wybrać? Poniższy teks jest skierowany raczej do osób nie zamierzających wydawać wielkich sum na kontroler do gier ale potrzebujących dobrze działającego, wygodnego pada.

Jeśli jesteś fanem gier i grasz dość często to pad musi być na pewno wygodny i niezbyt ciężki, nie może się wyrabiać oraz wycierać, najlepiej gdy posiada gumowane uchwyty – są pady wyposażone w wiatraczki chłodzące w środku (np. chillstream Logitecha) – ale jest to droższe rozwiązanie (z tych sensownych marek) niezgodne z początkowym założeniem wpisu. Natomiast jeśli nawet nie jesteś nałogowym graczem to nie warto wybierać pada który jest po prostu kiepski a za to ma niższą cenę – przykładem takiego kiepskiego rozwiązania jest pad e5, którego miałem kiedyś okazję używać – pad do gier e5.

Z konsolowych padów największe wrażenie zrobił na mnie kilkanaście lat temu pad do n64 – rewelacyjnie grało się  na nim w super mario 64 – niestety z takiego typu padem do komputera nie miałem później styczności

Największą wadą tańszych padów od mniej renomowanych firm jest  problem z działaniem kilku przycisków na raz – o ile możemy przyzwyczaić się do kształtu, ułożenia przycisków i ciężaru to nie przeskoczymy problemu blokowania przycisków w padzie – nic nie dadzą tutaj sterowniki czy inne rozwiązania.

Wybierając pada gracze, przyzwyczajeni do pewnego układu przycisków z np. konsoli ps wybierają podobne układy przycisków pada do komputera. Takie pady robi firma Logitech – jest to popularny producent dość dobrych rozwiązań w zakresie kontrolerów (wystarczy spojrzeć na oferty internetowe i na pewno jeden z ich produktów tam będzie). Jeśli zameirzasz grać na komputerze blisko ekranu to polecam pada przewodowego. Pady bezprzewodowe są bardziej uniwersalne, jeśli np. w przyszłości postanowimy podłączyć komputer pod telewizor 46” to nie będziemy przecież wisieć przy nim na kablu – dobrym rozwiązaniem jest wtedy pad bezprzewodowy.

Świetnym padem do gier jest Cordless Rumblepad™ 2 (istnieje też wersja przewodowa Rumblepad2). Ma układ przycisków przypominający kontrolery Playstation (dualschock)  – fizycznie przycisków mamy 14 (12 programowalnych), dwa analogi i “krzyżyk” do sterowania ruchem. Mogę napisać, że wersja bezprzewodowa jest wykonana bardzo solidnie, dobrze się ją trzyma, wymaga 2 baterii AA, posiada odbiornik podłączany do portu USB (jeszcze nie nano), nie wyciera się, zużywa się w wolnym tempie, jego zasięg jest naprawdę duży (testowane co najmniej 15 m bez ścian – przez ściany też działa).

Sterownik a właściwie oprogramowanie do pada dostarczane przez producenta (także do pobrania ze strony Logitech) ma możliwość ustawienia np. kontrolera analogowego jako myszki lub/i przypisania przyciskom konkretnych akcji – np. uruchamiania, sterowania winampem czy też zamykania komputera – możemy z drugiego pokoju sterować muzyką przy wyłączonym nawet monitorze. Dodatkowo oprogramowania ma możliwość automatycznego dostosowania konfiguracji przycisków po określoną grę – każdy, kto konfigurował pada do jakiejś skomplikowanej gry to doceni.

W grach sprawdza się świetnie – jeśli ktoś nie wie co to są analogi to podpowiem, że np. przy samochodówkach analogiem możesz wykonać lekki skręt kół – natomiast standardowym “krzyżykiem” skręt kół jest maksymalny i aby skręcić wciskasz i puszczasz krzyżyk – analog trzymasz po prostu cały czas lekko skręcony. Przyciski nie blokują się nawzajem, nie wycierają od użytkowania (tak jak w padzie e5). Polecam podpięcie komputera do telewizora i używanie pada komputerowego siedząc czy też leżąc na kanapie (wiem – szczyt lenistwa) i grając w wybraną grę.

Pad PC Logitech Cordless Rumblepad™ 2 ma także i wady – jedną z nich jest częstotliwość działania – teraz nie zauważam tego efektu ale gdy miałem słabszą antenę wifi w komputerze i słabszy sygnał od nadawcy – pad podczas używania potrafił zerwać mi połączenie z siecią internetową (zachodził konflikt zbliżonych częstotliwości). Niestety na dzisiejsze czasy odbiornik opisywanego pada komputerowego Logitech nie spełnia standardów – jest dość duży tzn. w porównaniu do dzisiejszych nanoodbiorników – podłącza sie go kablem do portu USB co nie jest wygodne w przypadku używania np. notebooka. Logitech stosuje nanoodbiorniki (małe odbiorniki USB które po włożeniu w gniazdo wystają jedynie na ok 1 cm) w nowszych padach – zresztą bardzo przypominających rumblepada – np. w modelu Wireless Gamepad F710 – taki nanoodbirnik podłącza się i zapomina o nim a pad zawsze działa.

Pad USB Cordless Rumblepad™ 2 można nabyć na rynku wtórnym za cenę ok 65 zł – i jest to na pewno lepszy wybór niż kupno nowego, słabej jakości pada – pada Logitech możesz zawsze odsprzedać za tę samą cenę, natomiast pada innej firmy nie odsprzedasz tak łatwo a na pewno stracisz na tym 80% ceny. Nowy pad USB Rumblepad kosztuje ok 140 zł – jednak wersja Gamepad F710 z nanoodbiornikiem jest niewiele droższa i warto wybrać ten nowszy model w wypadku chęci zakupu nowego produktu.

 

wygląd pada od przodu – ma jeszcze 4 przyciski od góry.

 

Pad logitech wraz z odbiornikiem niestety nie nano.

Możliwe jest też zastosowanie pada konsolowego np. dualshock z odpowiednią przejściówką na USB- jednak moim zdaniem to mija się z celem – za dużo kombinacji, poza tym mamy podobnie skonstruowane pady USB PC na rynku – takie jak opisywany pad do komputera Logitech Cordless Rumblepad 2.

Jeśli zamierzasz kupić pada to zrób to raczej w sklepie internetowym, gdyż ceny tam są dużo niższe (czyt. adekwatne do wartości) niż w normalnych, stacjonarnych sklepach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *