Ile kosztuje budowa domu? Koszty budowy domuIle kosztuje budowa domu? Lepiej budować czy kupić? Te pytania najczęściej zadają sobie młodzi po ślubie. Postaramy się na nie odpowiedzieć

Koszty budowy domu to koszt materiałów, koszty robocizny i koszt formalności (usługi geodety, architekta, notariusza – przy zakupie działki itp.).

 

Przed rozpoczęciem poszukiwań projektu domu trzeba podjąć kilka decyzji, które mają wpływ na koszt budowy domu:

  • czy ma to być duży dom czy mały domek jednorodzinny,
  • czy będzie to dom podpiwniczony czy bez piwnicy,
  • czy będzie to dom parterowy, z zagospodarowanym poddaszem czy piętrowy
  • czy będzie to dom drewniany, z cegły czy z gotowych betonowych płyt
  • czy będzie to dom z garażem
  • czym ma być pokryty dach (blacha czy dachówka)
  • gdzie chcemy budować dom (lokalizacja działki ma bardzo duże znaczenie – im lepsza lokalizacja tym wyższa cena działki)

 

Koszt budowy małego domku o powierzchni ok 100 m2 niewiele będzie się różnił od kosztu budowy domu o powierzchni 150 m2 a jednak warto mieć jeden czy dwa pokoje więcej lub mieć pokoje bardziej przestronne. Także koszt budowy domku parterowego nie będzie dużo mniejszy niż koszt budowy domku z zagospodarowanym poddaszem (różnicą będzie raczej koszt wykończenia wnętrza).


Duża jest różnica w kosztach budowy domu podpiwniczonego i bez piwnicy. Budowa piwnicy wiąże się z dużymi kosztami – od przygotowania ziemi pod budowę, po postawienie odpowiedniej grubości murów i odizolowanie ich od podłoża (by wody gruntowe nie wlewały się do piwnicy). Postawienie piwnicy jest droższe od dobudowania kolejnego piętra w domu.

Dom z cegły (czy z pustaka) jest najlepszym wyborem jeśli chodzi o sposób wykonania. Cegła jest cieplejsza i bardziej praktyczna od płyty betonowej i bardziej wytrzymała od drewna. O dom drewniany trzeba bardzo dbać by długo utrzymać jego piękno (impregnaty do drewna). Koszt budowy domu z płyty jest najniższy, kolejno dość tanie są domy drewniane i niestety najdroższe z cegły.

Koszt budowy domu z garażem i bez garażu to różnica ok. 2000 zł.

Koszt budowy domu jednorodzinnego o powierzchni ok. 130 m2 w stanie surowym to ok 200 tyś zł. Koszt budowy tego samego domu pod klucz to ok 350 tyś zł. Nie liczę tu kosztu zakupu działki.

Cena projektu domu to ok. 9000 zł. Na stronach internetowych można znaleźć wiele ofert projektów domów w cenach wydaje się niskich bo ok. 2000 zł. Trzeba jednak pamiętać że taki projekt trzeba dostosować do zagospodarowania przestrzennego, wymiarów działki i przyłączy wody, prądu, ścieków. A wszystkie zmiany w projekcie kosztują. Plany zagospodarowania przestrzennego mogą np. wymusić postawienie domu skośną stroną dachu w kierunku ulicy.

Wydaje się, że koszty budowy domu są bardzo wysokie ale ceny gotowych domów są jeszcze wyższe. Cena gotowego domu pod klucz może być nawet dwukrotnie wyższa niż koszt jego postawienia. Budując dom sami decydujemy o użytych materiałach i o samym projekcie, możemy też doglądać każdy etap budowy ale też trzeba poświęcić na to mnóstwo czasu.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami w witrynie.

Komentowanie jest wyłączone.