Sposób na komary. Co odstrasza komary?

Szukasz sposobu na komary? Dobrze trafiłeś. Po zimie wszystko wraca do życia, niestety także te stworzenia, które uprzykrzają nam letnie dni, których w naszym kraju jest niewiele. W ciepłe i wilgotne lata zmorą są plagi komarów. Osobom uczulonym na ukąszenia komary potrafią skutecznie popsuć wakacje.

Jak zwalczyć komary? Żeby zwyciężyć wroga, trzeba go najpierw poznać.

Komary (Culicidae) to występująca na całym świecie rodzina owadów z rzędu muchówek. W Polsce (i w Europie) najbardziej pospolity jest “komar brzęczący“. Larwy rozwijają się w środowisku wodnym żywiąc się rozkładającą się materią organiczną. Oddychają wystawiając nad powierzchnię wody specjalną rurkę. Larwy są bardzo płochliwe. Jeśli coś spadnie na powierzchnię wody, larwy szybko nurkują w dół. Larwa zmienia się w poczwarkę a następnie w postać dorosłą komara, która początkowo jest bezbarwna i pływa po powierzchni wody na wylince a potem przybiera ciemniejszą barwę i wzbija się w powietrze. Najwięcej owadów spotkamy w miejscach ich rozwoju czyli w pobliżu jezior, bagien, terenów podmokłych. Preferują wody stojące. Na działce nie pogardzą oczkiem wodnym, beczką czy wiadrem wypełnionym wodą.

Dlaczego komary piją krew? Samce komarów żywią się nektarem kwiatów i nie interesują się naszą krwią. Ich kłujki są zbyt miękkie więc nawet nie przebiłyby naszej skóry. Samice komara również żywią się nektarem ale potrzebują naszej wysokobiałkowej krwi do powstania w jajnikach jaj. Po okresie lęgowym komarzyce tracą nami zainteresowanie.

Ile krwi może wypić komar? Jednorazowo komarzyca potrafi wypić ok 5 mg krwi czyli dwukrotnie więcej niż sama waży. Łyżeczka krwi wystarczyłaby dla ponad tysiąca komarzyc.

Jak komary nas znajdują? Co przyciąga komary? Samice komarów przywabia zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz zapach naszego potu (głównie kwas mlekowy). Udowodnione jest, że osoby pijące alkohol w plenerze są bardziej narażone na ataki komarów (może być to związane z wyższą temperaturą ciała po wypiciu alkoholu).

Jak komar pije krew? Dorosły komar ma aparat gębowy kłująco-ssący. Trąbka komara przysysa się do skóry a aparat kłujący się przez nią przebija. Aby wydobyć krew z naczynia krwionośnego komar wpuszcza pod naszą skórę swoją ślinę, która zapobiega krzepnięciu krwi.  Ślina samicy zawiera substancję chemiczną, która podrażnia skórę i może prowadzić do reakcji alergicznych. Dlatego po ukłuciu komara skóra swędzi i piecze. Warto wspomnieć – komary nie kryzą i nie kąsają, one kłują.

Jak długo żyje komar? Do największych wrogów komarów należą ryby i ważki, które żywią się ich larwami. Stanowią też pożywienie dla żab, jeżyków, jaskółek i nietoperzy. Nawet jeśli komar nie stanie się pożywieniem to jego długość życia nie powala. Samce żyją ok. 10 dni a samice mogą dożyć 8 tygodni. Jedynie w stanie hibernacji komary potrafią przeżyć 6 miesięcy.

Czy komary giną zimą? W jakiej temperaturze giną komary? Komary są w pełni przystosowane do naszego klimatu więc nawet srogie zimy im nie groźne. Jaja i owady w stadium larw chronione są ciepłem wody (na dnie jeziora jest wyższa temperatura niż na powierzchni). Dorosłe osobniki także potrafią o siebie zadbać znajdując wygodne i ciepłe kryjówki.

Jak znaleźć komara w domu? Gdzie schował się komar? Komary lubią wilgotne pomieszczenia. Na swoją kryjówkę chętnie wybierają łazienki i kuchnie. Schowają się w ciemnym miejscu np. pod zlewem, pod lub za meblami. By znaleźć komara wyłącz wszystkie źródła światła, następnie włącz telefon lub inne małe źródło światła. Komar zapewne do niego podleci.

Dlaczego komary mogą być niebezpieczne? Komary należą do najbardziej niebezpiecznych stworzeń na Ziemi. Powodem są przenoszone przez nie wirusy i pasożyty. Choroby roznoszone przez komary to m.in. malaria, żółta febra, denga, gorączka doliny Rift, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Komary stanowią poważny problem w Afryce i krajach tropikalnych.

Co odstraszy komary? Jaki jest najlepszy sposób na komary?

Usunięcie siedlisk. Najlepszym sposobem na pozbycie się komarów jest zapobieganie ich wylęganiu. Usuń na działce wszelkie zbiorniki z wodą (wiadra, beczki) lub przynajmniej je szczelnie zamknij. Jeśli masz oczko wodne to wpuść do niego kilka rybek i postaraj się, żeby przy oczku chętnie bywały żaby. Wodę w basenie filtruj i chloruj.

Rośliny odstraszające komary – Labiatae mussinii, czyli odmiana kocimiętki, jaskry, wrotycz pospolity, piołun bylica, czosnek niedźwiedzi

Olejki. Zapach olejku z trawy cytrynowej lub kwiatu wrotyczu drażni nie tylko komary ale także muchy i meszki. Komary nie znoszą także zapachu bazylii i eukaliptusa cytrynowego.

Plastry na komary – MOSBITO (cena ok. 15 zł). Plastry odstraszające komary przykleja się na ciało, ubranie lub przedmioty. Plastry wydzielają zapach nieprzyjemny dla komarów i w ten sposób je odstraszają

Lampa na owadylampa na owady przyciąga komary, muchy, meszki, ćmy emitowanym światłem. Gdy owad zbliża się do światła zostaje skutecznie unieszkodliwiony ładunkiem elektrycznym

Siatka na komary, moskitiera – siatka przeciw owadom założona na każde okno w domu, a przynajmniej na te które otwieramy na noc. To najlepszy i najbardziej bezpieczny sposób ochrony przed komarami – mechaniczne sposoby są z reguły najbardziej skuteczne. Można także zakupić siatkę na drzwi – składa się z 4 siatek obciążonych na dole tworząc kurtynę. Siatkę na komary można nabyć w wielu marketach.

Pułapka na komary np. EISENHANS – przyciągająca komary zapachem i uniemożliwiająca im wylot.

Środki chemiczne na komary (spraye i urządzenia). Spray na komary RAID, BROS, MUGGA DEET, OFF zawierające DEET (N,N-diethyl-meta-toluamide). Najlepsze środki odstraszające owady do stosowania na otwartym powietrzu to te zawierające przynajmniej 30 procent DEET. Do środków chemicznych możemy zaliczyć także urządzenia emitujące, podłączane do gniazdek elektrycznych m.in. raid day & niht emitujący środek zwany aletryną (zabroniony w Wielkiej Brytanii – wymieszany ze skompresowanym piaskiem aby równomiernie się zużywał). Ogarnia mnie przerażenie jak widzę, gdy takie środki chemiczne ludzie stosują w zamkniętych pomieszczeniach w domach, na dodatek w pokoju dziecięcym.

Witamina B1 – Najłatwiej dostępną naturalną alternatywą jest witamina B1 (tiamina), która, jak się uważa, zapewnia trwającą do 36 godzin ochronę. Nadmiar witaminy jest wydzielany przez ciało z potem i moczem, a jej zapach (przynajmniej teoretycznie) odstrasza komary.

Inne domowe sposoby na komary:

  • aromat waniliowy
  • liście z orzecha włoskiego
  • zapach goździków
  • wywar z liści bazylii
  • waleriana
  • kamfora
  • zapach cytrusów
  • olejek mięty pieprzowej

Co nie działa na komary.

Brzęczki elektroniczne oferowane przez sprzedawców jako najlepszy sposób na odstraszenie komarów nie działają (urządzenie wylądowało w koszu). Urządzenie rzekomo emituje dźwięk o takiej samej częstotliwości jaką emitują skrzydła ważek, które są wrogami komarów i tym samym komary odstrasza. U mnie urządzenie było wadliwe lub po prostu nie spełniało swojej roli bo komary atakowały również przy nim.

Ciekawym pomysłem na pozbycie się komarów jest aplikacja na telefon Antignat Anti Mosquito emitująca specjalny dźwięk odstraszający komary. Pomysł ciekawy ale u mnie także nie działał. Uwaga! Niektóre dźwięki, niesłyszalne przez człowieka mogą drażnić zwierzęta.

Jeden komentarz

  1. Darek pisze:

    Najlepszy sposób na komary to siatki w oknach. Na działkach ROD komary plenią się przez tych co zostawiają wodę w beczkach lub nie czyszczą oczek wodnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *