Sposób na komary. Co odstrasza komary?Szukasz sposobów na komary, zabezpieczania się przed komarami – dobrze trafiłeś. Po zimie wszystko wraca do życia niestety także te paskudne stworzenia uprzykrzające nam letnie dni, których i tak w naszym kraju (piszę o Polsce) jest niewiele. Nie pozwólmy spijać z siebie krwi obcym stworzeniom – myślę, że monopol na takie zachowania ma jedynie żona, dzieci i czasami teściowa (choć ta ostatnia raczej upuszcza krwi a nie spija).

Do rzeczy: komary są oczywiście jednymi z naszych najgorszych letnich wrogów, komary potrafią popsuć wyjazd nad jezioro, pod namiot czy spotkanie ze znajomymi przy grillu. Jaki jest sposób na komary? Co odstraszy komary?


 • Rośliny odstraszające komary – Labiatae mussinii, czyli odmiana kocimiętki, jaskry, wrotycz pospolity, piołun bylica, czosnek niedźwiedzi
 • Plastry na komary – MOSBITO (cena ok. 15 zł). Plastry odstraszające komary przykleja się na ciało, ubranie lub przedmioty. Plastry wydzielają zapach nieprzyjemny dla komarów i w ten sposób je odstraszają
 • Lampa na owadylampa na owady przyciąga komary, muchy, meszki, ćmy emitowanym światłem. Gdy owad zbliża się do światła zostaje skutecznie unieszkodliwiony ładunkiem elektrycznym
 • Lampka przeciw komarom – dźwięk odstraszający komary – jest to właściwie podłączany do wtyczki gniazdka 230 V emiter ultradźwięków od 25-65 kHz niesłyszalne przez człowieka, wyposażony zazwyczaj przy okazji w lampkę nocną – miałem taki rosyjski emiter ultradźwięków z lat ’90 jeszcze bez lampki nocnej i powiem szczerze, że nie działał, komary gryzły i latały w spokoju po pokoju . Lampka przeciw komarom dostępna jest często w sieci Biedronka i kosztuje ok 14 zł. Na rynku są też odstraszacze ultradźwiękowe na dwór (najczęściej zasilane solarnie)- mają regulowany poziom ultradźwięków – dla komarów, insektów oraz psów i kotów (najlepiej działają na psy i koty więc polecam tylko w tym wypadku zastosowania). Ciekawym sposobem na komary jest program Antignat Anti Mosquito emitujący specjalny dźwięk odstraszający komary w telefonach Nokia oraz innych wyposażonych w java (niestety także nie działa). Dźwięki odstraszające są dla ludzi nie posiadających zwierząt – niektóre dźwięki mogą przyczynić się do choroby zwierzęcia lub zmiany zachowania.
 • Siatka na komary, moskitiera – siatka przeciw owadom założona na każde okno w domu – a przynajmniej na te które się otwiera na noc. To najlepszy i najbardziej bezpieczny sposób ochrony przed komarami – mechaniczne sposoby są z reguły najbardziej skuteczne. Można także zakupić siatkę na drzwi – składa się z 4 siatek obciążonych na dole – jest to taka jakby zasłona. Siatkę na komary można nabyć w rossmanie, biedronce, lidlu oraz prawdopodobnie w marketach budowlanych.
 • Pułapka na komary np. EISENHANS – przyciągająca komary zapachem i uniemożliwiająca im wylot.
 • Środki chemiczne np. spray na komary RAID, BROS, MUGGA DEET, OFF zawierające też deet – najlepszą ochronę zapewniają produkty oparte na DEET (N,N-diethyl-meta-toluamide), najlepsze środki odstraszające owady do stosowania na otwartym powietrzu to te zawierające przynajmniej 30 procent DEET. Do środków chemicznych możemy zaliczyć także te urządzenia emitujące działające przez podłączane do gniazdek elektrycznych m.in. raid day & niht emitujący środek zwany aletryną (zabroniony w Wielkiej Brytanii – wymieszany ze skompresowanym piaskiem aby równomiernie się zużywał). Ogarnia mnie przerażenie jak widzę, gdy takie środki ludzie stosują – na dodatek jeszcze w pokoju dziecięcym.
 • Witamina B1 – Najłatwiej dostępną naturalną alternatywą jest witamina B1 (tiamina), która, jak się uważa, zapewnia trwającą do 36 godzin ochronę. Nadmiar witaminy jest wydzielany przez ciało z potem i moczem, a jej zapach teoretycznie odstrasza komary

Domowe sposoby na komary:

 • aromat waniliowy
 • liście z orzecha włoskiego
 • zapach goździków
 • wywar z liści bazylii
 • waleriana
 • kamfora
 • zapach cytrusów
 • olejek mięty pieprzowej

Konkludując: najlepszym sposobem na komary w domu jest siatka na komary – zastosowana na okno lub drzwi, najlepszym sposobem na komary na dworze jest niestety chemiczny odstraszacz oparty na deet. Dodatkowo czytając ten wpis dowiedziałeś się, że dobrym sposobem na odstraszenie psów i kotów od naszego podwórka jest emiter ultradźwięków z zasilaniem solarnym. Emiter odstrasza psy i koty a także (po przełączeniu) robale i komary (choć nie najlepiej).

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami w witrynie.

Komentowanie jest wyłączone.