Rwa kulszowa. Leczenie rwy kulszowej. Sposób na rwę kulszowąRwa kulszowa to określenie lubiane przez ortopedów i używane, gdy pacjent nie może się ruszać z bólu i nie nie jest znana przyczyna tego bólu. Lekarz nie potrafi odpowiedzieć ani dlaczego boli ani kiedy przestanie boleć.

Rwa kulszowa to przede wszystkim straszny ból. Jeśli nie możesz się ruszyć bo czujesz ból ciągnący się od pośladka aż do samej stopy to prawdopodobnie jest to atak rwy kulszowej.

Jakie są sposoby na rwę kulszową?

Nie ma takiego sposobu na rwę kulszową, który podniesie ciebie na nogi w ciągu kilku godzin. Trzeba uzbroić się w cierpliwość bo ból może trwać tydzień, dwa tygodnie a nawet  miesiąc. Silny ból z czasem ustępuje ale problem z normalnym funkcjonowaniem może trwać wiele lat (ból może pojawiać się w czasie schylania się, podnoszenia czegoś, biegania). Ataki silnego bólu niestety mogą się powtarzać.

Leczenie rwy kulszowej

Stosuje się zachowawcze leczenie rwy kulszowej. Leczenie polega na podawaniu silnych leków przeciwbólowych (często w zastrzykach) i przeciwzapalnych takie jak np. Ketonal, Diclac, Diclofenac.

Domowe sposoby na rwę kulszową:

  • przy silnym bólu trzeba leżeć na boku (na stronie niebolącej) ze zgiętymi kolanami, między kolana włożyć poduszkę
  • nagrzewanie bolącego miejsca lampą lub termoforem (ciepło rozluźnia mięśnie)
  • stosowanie kremów i maści typu: maść końska czy diabelski pazur (nazywany też diabelski szpon lub czarci pazur)
  • masaż leczniczy ale wykonywany przez osobę znającą się na masażach. Masażysta nie powinien wykonywać masażu nie mając zdjęcia RTG (jeśli nie poprosi o zdjęcie RTG lub zdjęcie TK to czym prędzej uciekaj od takiego „specjalisty” – może Cię tylko jeszcze bardziej uszkodzić)

Moja historia z rwą kulszową. Rwa kulszowa po źle wykonanym masażu. Moje sposoby na rwę kulszową.

Od jakiegoś czasu pobolewał mnie kręgosłup i znajomy poradził mi żeby iść do masażysty. Następnego dnia już byłem u masażysty. Masażysta stwierdził, że mam trochę przesuniętą miednicę (bez zdjęcia RTG) i rozpoczął masaż. Po masażu kazał nosić dodatkową wkładkę w bucie.  Niestety po masażu czułem się gorzej niż przed nim ale wkładkę do buta włożyłem. Następnego dnia rano nie mogłem już podnieść się z łóżka. Masażysta powiedział, że pewnie mnie zawiało lub że podniosłem coś ciężkiego i dlatego dopadła mnie rwa kulszowa. W wielkich bólach dotarłem do lekarza ortopedy w przychodni, który kazał mi wracać do masażysty żeby naprawił to co zepsuł. Przepisał zastrzyki. Po 7 zastrzykach, które nie pomogły miałem zapisane inne zastrzyki (10 sztuk). Potem jeszcze po kolejnej wizycie u lekarza zastąpiono zastrzyki tabletkami. Duża ilość leków przeciwbólowych spowodowała problemy z żołądkiem i wątrobą. Dostałem skierowanie na tomograf w trybie pilnym. Najbliższy wolny termin na za 2 tygodnie. Po 2 tygodniach pojechałem (tzn. przywieziono mnie) na tomografię. W wejściu powiedziano mi że tomograf będzie miał przegląd i badania nie będzie. Po awanturze zrobiono mi badanie ale wyniki dopiero….. za 2 tygodnie. Zastosowałem domowe sposoby na rwę kulszową takie jak nagrzewanie lampą (taką jak nagrzewa się zatoki) i żel czarci pazur. Nagrzewanie termoforem nie sprawdza się u mnie. Bóle trochę ustąpiły i mogę poruszać się ale jeszcze nie chodzę normalnie bo nie mogę wyprostować nogi. Tak więc po 3 tygodniach męczarni w bólach jest trochę lepiej ale jak długo jeszcze nie będę mógł chodzić???

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami w witrynie.

Komentowanie jest wyłączone