Jaka maska i płetwy do nurkowania? Crivit LIDL.

Poniżej przeczytasz  o tym jaką maskę do nurkowania wybrać oraz jakie kupić płetwy do nurkowania w porównaniu do zestawu Crivit  Lidl. Niemalże każdy z nas, szczególnie w sezon letni lubi spędzać czas wolny nad wodą, niektórzy grilują, inni pływają, łapią ryby a jeszcze inni nurkują lub snurkują (nurkowanie powierzchniowe – wzrok skierowany jest w dół, oddychasz przez fajkę do nurkowania i tak pływasz po powierzchni). Maski do nurkowania wraz z fajką są przeznaczone właściwie do wspomnianego snurkowania, gdyż fajka pod wodą na niewiele się zda.

Wybierając zestaw do pływania powierzchniowego(nie mówimy tutaj o profesjonalnym, drogim sprzęcie) należy zwrócić szczególną uwagę na jakość maski do nurkowania – musi być wykonana starannie, bez odkształceń, jej uszczelnienia powinny dobrze przylegać do twarzy i winny być wykonane z miękkiego silikonu – aby dopasowywał się do nierówności głowy. Jeśli jesteś już w sklepie (maski nie polecam kupować przez internet) to wypróbuj maskę osobiście – w jaki sposób? – przyłóż ją na właściwe miejsce na twarzy (bez paska utrzymującego), wciągnij nosem powietrze tak, aby pod maską wytworzyło się podciśnienie i puść ją rękoma maska do nurkowania – powinna pozostać “przyklejona” do twojej twarzy przez jakiś czas (zarost czasami przeszkadza w uzyskaniu szczelności maski do nurkowania).

Fajka do nurkowania – niektórzy mówią rurka do nurkowania, kupowana najczęściej z maską powinna być odpowiednio długa – tak jak i maski do snurkowania fajki mają też swoje rozmiary. Poza tym nie tylko długość się liczy ale ważne jest także dopasowanie ustnika – tzn musi być odpowiednio duży aby wpasować się w zgryz (tak – fajkę do snurkowania się “gryzie” tzn. trzyma zębami). Proste modele fajek to zwykle, zakrzywione rurki z ustnikiem – nie polecam takich rozwiązań – choć są najtańsze. Lepsze modele posiadają od góry specjalne “nacięcia” a właściwie to tak wyprofilowane wnętrze i otwory wlotowe aby woda nie mogła się do fajki wchlapać – jeśli się zanurzymy to i tak wleci do środka. Producenci próbują to rozwiązać stosując na szczycie fajek specjalny zawór działający na zasadzie balonika z powietrzem – czegoś co woda wypiera do góry, który po zanurzeniu podnosi się do góry i zatyka wlot dla wody – taki system posiada fajka firmy Crivit sprzedawana okresowo w sieci sklepów LIDL – jest to system o nazwie “Dry Top” z zastrzeżeniami patentowymi więc inni producenci mogą te rozwiązania inaczej nazywać. Na dole fajki – przy ustniku – powinien być zamontowany zawór który umożliwia wypchnięcie wody której jednak udało się dostać do wnętrza fajki. Nie wszystkie fajki do nurkowania taki zawór posiadają więc zwróć uwagę czy zestaw do nurkowania który planujesz kupić ma takie rozwiązanie. Wspomniany zawór jest bardzo przydatny ze względu na prostotę w pozbywaniu się wchlapanej czy wlanej wody – energicznym wdmuchnięciem powietrza do fajki pozbywamy się z niej cieczy. Zestaw maska, fajka i płetwy Crivit z Lidla posiadają wspomniane cechy – więc jeśli ich akurat nie ma dostępnych lub chcesz kupić zestaw do nurkowania innej firmy to mogą służyć jako wzorzec do dobrego wyposażenia snurka amatora.

Płetwy do nurkowania albo do szybkiego pływania występują, w zależności od zastosowania w różnych odmianach. Głównie możemy podzielić płetwy na miękkie i twarde.  Twarde dają szybszą reakcję przy ruchach nogami ale i zwiększa się opór wody – ciężej się pływa, miękkie płetwy stawiają oczywiście mniejszy opór ale nie można w nich np. gwałtownie przyspieszyć. Producenci płetw rekreacyjnych oszczędzając na gumie oraz usztywniając w ten sposób płetwę stosują do ich budowy plastyk elastyczny z wstawkami gumowymi. Płetwy mogą być wyposażone także w otwory – dysze (np. system jet fin w płetwach Crivit) które odprowadzają wodę do tyłu za nurka a nie na boki, zmniejszając niepotrzebne zawirowania toni wodnej. Dla nurkowania rekreacyjnego czy też pływania po powierzchni stosujemy lekkie płetwy i ponieważ nie musimy zakładać kombinezonu to mogą być to płetwy kaloszowe – gołą stopę wkłada się w specjalny kalosz na płetwie – bez żadnych dodatkowych pasków spinających. Płetwy także mają swoje rozmiary, tak jak buty, oznaczenia na płetwach R i L to prawa i lewa – różnicuje się tu poszczególne nogi, choć budowa płetw niekoniecznie musi na to wskazywać.

Jeśli ktoś nie pływał jeszcze w płetwach to polecam zakup choćby tanich płetw i spróbowanie – dają one nowe wrażenia z pływania rekreacyjnego. Pływając w płetwach pamiętaj, że stopa jest ustawiona pod nietypowym dla człowieka kątem (właściwie to pływanie bez płetw też wymaga takiego ustawienia stopy) i dłuższy wysiłek może doprowadzić do skurczu mięśni nogi – przyzwyczajaj się powoli do pływania najlepiej na płytkich wodach.

Przed wybraniem się do sklepu w celu zakupu płetw, maski i fajki czy też jak kto woli rurki do nurkowania (zalecam kupno w sklepie stacjonarnym szczególnie maski do nurkowania – trzeba ją po prostu przymierzyć) sprawdź oferty internetowe aby nie przepłacić za swoje zakupy. Ceny w internecie częściej oddają prawdziwą wartość produktu.

Jeden komentarz

  1. plywak pisze:

    Maska do nurkowania musi być dobrej jakości więc nie tania. Pod wodą lepiej nie doczekać awarii. Jak na dużej głębokości coś pęknie lub zacznie przeciekać to nie będzie ciekawie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *