Sposoby na kaszel i katar u dziecka. Chore dziecko

Nic tak bardzo nie cieszy rodziców jak zdrowe dziecko. Jak dziecko zaczyna chorować rodzice szukają ratunku w lekach i domowych sposobach. Jeśli jest to zwykłe przeziębienie wystarczy łagodzenie objawów, jeśli jednak dziecko choruje już kilka dni i jego stan się nie poprawia lub wystąpią poważniejsze objawy (wysoka gorączka, wymioty itp.) to trzeba iść do lekarza, zwłaszcza jeśli choruje noworodek. Nie stosuj leków na własną rękę, lekarz lepiej je dobierze a sama zawsze czytaj ulotkę leku. Chore dziecko jest bardzo marudne, potrzebuje dużo uwagi i czułości więc jeśli pracujesz weź na kilka dni zwolnienie, nikt nie zastąpi rodziców w opiece. Główne objawy przeziębienia to katar i kaszel i te zagadnienia opisuje w tym artykule.

Katar jest pierwszym zwiastunem rozpoczynającego się przeziębienia. Wydzielina z nosa najpierw jest wodnista a po 2-3 dniach gęstnieje (gdy jest zielonkawa oznacza to zakażenie bakteryjne). Na koniec wydzielina znowu staje się bardziej wodnista a po tygodniu katar mija. Gdy zaczyna się katar można wypróbować stare domowe sposoby walki z nim:

  • olejki eteryczne (gdy dziecko nie jest alergikiem)
  • maść rozgrzewająca z dodatkiem olejków eterycznych np. Pulmex Baby (od 6 miesiąca), Olbas Oil, Wick VapoRub (od 3 roku życia)
  • inhalacje
  • maść majerankowa, zmniejsza obrzęk błony śluzowej, działa przeciwzapalnie

Gdy wydzielina w nosie jest gęsta i zalega należy ją rozrzedzić solą fizjologiczną (np. Physiodose) lub wodą morską w sprayu (np. Disnemar, Marimer). Wydzielinę można odciągnąć gruszką lub specjalnym aspiratorem (np. NoseFrida, Katarek, Marimer). Po konsultacji z lekarzem można sięgnąć po krople do nosa (np. Nasivin, Otrivin, Oxalin) Większość kropli można kupić bez recepty, nie można jednak stosować ich zbyt długo (zwykle do 4-5 dni). Krople do nosa obkurczają naczynia krwionośne, dzięki temu zmniejsza się ilość wydzieliny w nosku.

Przy katarze zwykle pojawia się kaszel. W pierwszej fazie infekcji jest to na ogół kaszel suchy. W czasie kaszlu suchego dziecko nie odksztusza wydzieliny. Taki kaszel powinien być hamowany bo nie przynosi dziecku ulgi, tylko męczy.

Kaszel mokry (produktywny) połączony jest z odksztuszaniem wydzieliny. Takiego kaszlu nie należy tłumić, należy rozrzedzać zalegającą wydzielinę aby ułatwić dziecku jej odksztuszanie.

 

Podaję przykładowe syropy na kaszel i ich orientacyjne ceny. Przed zastosowaniem syropu (większość jest bez recepty) powinno się poradzić lekarza i przeczytać ulotkę leku.

  • Ibufen 14 zł/100ml
  • Nurofen dla dzieci 15zł/100ml
  • Pyrosal 5zł/125ml
  • Syrop prawoślazowy 3zł/125g
  • Hedelix 18zł/100ml
  • Mucosolvan 15zł/100ml

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *