Termometr Sanitas, Silvercrest, Medisana LIDL. Termometr zbliżeniowy, bezdotykowy.

W poniższym artykule kilka słów o bezdotykowym  termometrze Sanitas – dawniej SilverCrest z LIDLA oraz Medisana. Wsyzstkie te termometry pojawiały się w sklepach Lidl. Każdy z nich jest przeznaczony do badania temperatury w uchu i na czole oraz temperatury cieczy lub ciał stałych.

Chyba niemalże każdy z nas ma w domu termometr do mierzenia temperatury ciała, jedni mają termometry dość stare, niedopuszczone dziś już do sprzedaży i  działające na zasadzie rozszerzalności cieplnej rtęci, inni posiadają termometry elektroniczne, już bez rtęci, za to z wbudowanym wewnątrz elektronicznym czujnikiem temperatury (np. lm-35 – krzemowy czujnik który w zależności od temperatury zmienia stopień oporności przepływającego przezeń prądu podawanego przez baterię termometru).

Jednak coraz liczniejszą grupą – jak widać do tego zmierza rozwój technologiczny – są konsumenci wyposażeni w termometry mierzące temperaturę na zasadzie badania “intensywności” światła podczerwonego, które jest emitowane przez każdy organizm żyjący (a także podgrzany przedmiot martwy) – na marginesie to jeśli ktoś oglądał film pt. “Predator” to taki czujnik – termometr w oczach miał tytułowy kosmita – predator z filmu z Arnoldem Schwarzenegger’em.

Takim termometrem jest właśnie termometr do ucha i czoła SlilverCrest LIDL. Termometr SilverCrest a konkretnie model KH 8105 jest termometrem zbliżeniowym a co za tym idzie i bezdotykowym. Jego zasada działania polega tak jak u konkurencji na mierzeniu mocy emitowanego przez organizm, czy też inne “ciepłe” ciała fizyczne,  światła podczerwonego – czyli termometr ma wbudowany czujnik podczerwieni. Przewaga takich termometrów to bardzo szybki pomiar oraz brak konieczności dotykania mierzonego obiektu – chyba, że mierzymy metodą pomiaru w uchu – co wiąże się z włożeniem sondy do ucha aby ta mogła “zobaczyć” błonę bębenkową – wtedy kontakt fizyczny z termometrem jest nieunikniony, jednak taki pomiar jest dość dokładny ze względu na mocne ukrwienie błony bębenkowej oraz jej niewielką grubość (dobre przewodnictwo temperatury faktycznej krwi).

Pomiar temperatury termometrem SilverCrest KH 8105 jak i innymi termometrami reagującymi na podczerwień trwa ok. 3 sekund i każdy kto miał choć raz chore, małe dziecko w domu wie jak ten krótki czas jest istotny – dzieci nie cierpią z reguły mierzenia temperatury a przy takim termometrze nawet nie zauważą, że miały robione jakiekolwiek badanie.

Termometr SilverCrest z Lidla zasilany jest baterią 3V CR2032 – czyli taką, jaka zasila piloty do centralnych zamków samochodowych albo podtrzymuje zegar w naszych komputerach stacjonarnych. Bateria ta kosztuje ok 10 zł lecz jest na wyposażeniu kupowanego w Lidlu termometru, ponadto wytrzymuje bardzo długi czas – nawet kilka lat – w zależności od intensywności korzystania z termometru.

Dodatkowo termometr SilverCrest wyposażony jest w szereg innych funkcji, poza mierzeniem temperatury organizmu metodą czołową (na odległość) oraz w uchu (styczność z uchem) – tu jego zakres pomiaru to: +32 do +42,9 st. C i dokładność: +/- 0,2 – 0,3; potrafi mierzyć temperaturę pokojową w zakresie: +5 do +59 st. C dokładność: +/- 2; skanowanie temperatury cieczy i innych powierzchni w zakresie: -22  do +80 st. C i dokładność: +/- 2; wyposażony w zegarek, pamięć 9 pomiarów z datą i godziną oraz trybem pomiaru, stoper do 3m (mierzenie tętna), wskazania temperatury w stopniach Celsjusza lub Fahrenheita oraz automatyczne wyłączanie po 1 minucie nieużywania.

Żeby nie być jednostronnym i nie pisać w samych superlatywach o tego typu termometrach zbliżeniowych to powiem, iż lekarze z reguły twierdzą, że termometry rtęciowe były lepsze od tych elektronicznych z czujnikami krzemowymi i tych sortu termometru SilverCrest KH 8105 – z czujnikiem na promieniowanie podczerwone.

Z dziwnych rzeczy: w instrukcji tego termometru przeczytałem, że należy zbadać temperaturę trzykrotnie i uśrednić wynik, wskazane jest też “leżakowanie” termometru w pomieszczeniu gdzie odbywać się będzie badanie przez co najmniej 30 minut… ale termometr robi dość zbliżone pomiary i to od razu po zmianie pomieszczenia – producent chyba się asekuruje jak wytwórcy odzieży zalecający pranie tylko ręczne!

Po otwarciu paczki:

Zawartość opakowania:

Termometrsilvercrest od przodu:

 

Czujnik termometru silvercrest:

 

Termometr silvercrest od prawej:

Termometr silvercrest od lewej:

 

Przy pierwszym użyciu niektórym może się wydawać, że termometr nie działa – ważne jest by najpierw zbliżyć go do czoła czy miejsca pomiaru a potem wcisnąć odpowiedni przycisk – z przyzwyczajenia robimy odwrotnie i najpierw wciskamy przycisk a potem przykładamy urządzenie – w takim przypadku termometr nie zrealizuje odczytu.

 

Od 22.11.2012 r. Lidl sprzedaje termometr na podczerwień firmy Medisana – który funkcjonalnie bardzo zbliżony jest do modelu SilverCrest. Termometr Medisana w Lidlu cechuje się określoną przez producenta dokładnością pomiarową rzędu 0,2 – 0,3 tj. taką samą jak termometr SilverCrest, dokładność wskazań to również 0,1 stopnia Celsjusza. Także załączona bateria do termometru jest identyczna – tj. jej typ jest taki sam jak we wcześniej sprzedawanym termometrze tzn. 3V CR2032. Termometr Medisana mierzy temperaturę na czole, w uchu, temperaturę otoczenia, wyposażony jest ponadto w zegarek.

W 2016 roku pojawiły się w Lidlu termometry sygnowane marką “Sanitas” – są charakterystyką niemal identyczne z poprzednimi wersjami termometrów lidlowskich.

Termometr Sanitas Lidl model SFT 75.

Zanim kupisz taki termometr w sklepie stacjonarnym sprawdź ceny w ofertach internetowych  aby mieć właściwe pojęcie o ich wolumenie gdyż czasami nawet dyskont potrafi podyktować ceny mające niewiele wspólnego z wartością danego produktu i wyjdzie na to, że w sklepie internetowym kupisz towar lepszej jakości a już na pewno w cenie relatywnej do wartości urządzenia.

Jeden komentarz

  1. animer pisze:

    Instrukcja w wersji elektronicznej do termometru silvercrest z lidla jest dostępna na stronie producenta czyli spółki Kompernass.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *