Poronienie. Przyczyny poronienia. Oznaki poronienia.

Jakie są przyczyny poronienia? Jakie są objawy poronienia? Z medycznego punktu widzenia poronienie to przedwczesne zakończenie ciąży w skutek wydalenia obumarłego zarodka lub płodu. Poronienie w pierwszym trymestrze nazywane jest poronieniem wczesnym, między 12 a 22 tygodniem ciąży to poronienie późne, natomiast po 22 tygodniu ciąży to już nie poronienie ale poród przedwczesny gdyż dziecko ma już szanse przeżyć poza brzuszkiem mamy.

Dla rodziców, a szczególnie dla mamy poronienie to tragiczne przeżycie, zastanawianie się dlaczego tak się stało, szok, niedowierzanie, żal. Kobieta zastanawia się co mogła zrobić nie tak, szuka przyczyn poronienia.  W śród bliskich ciężko znaleźć zrozumienie, często się słyszy „następnym razem się uda”. Bólu nie umniejsza fakt, że ciąża była wczesna. Trzeba pamiętać że kobieta ma prawo do żalu, do żałoby. Bardzo istotne jest zachowanie lekarzy i podejście do kobiety jak do osoby, która straciła kogoś najbliższego swemu sercu.

Bardzo ważne jest to w jaki sposób lekarz informuje rodziców o stracie dziecka. Niestety zbyt często jeszcze się zdarza, że lekarz bez emocji, empatii informuje językiem lekarskim o poronieniu.

Przyczyny poronienia

W pierwszym trymestrze ciąży poronienia zdarzają się często i na ogół kobieta nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ta spóźniona i bardzo obfita miesiączka to było poronienie.

Przyczyną poronienia wczesnego jest zazwyczaj sam płód (nieprawidłowości genetyczne, zaburzenia podziału chromosomów itp.). Wśród innych powodów poronienia może być nieodpowiednia ilość hormonów ciążowych podtrzymujących ciąże, ciąża pozamaciczna, niekiedy czynniki środowiskowe np. picie alkoholu, infekcje, złe odżywianie. Tak naprawdę nawet badania często nie wykazują przyczyny poronienia. Po 12 tygodniu ciąży przyczyną poronienia są najczęściej wady łożyska (przedwczesne oddzielenie się łożyska, nieprawidłowe ułożenie łożyska). Inne możliwe czynniki to zaburzenia hormonalne, nieprawidłowa budowa narządów rodnych, ciężka infekcja, mięśniaki w macicy, konflikt serologiczny, znaczne braki żywieniowe, stan zdrowia matki, ciężkie obrażenia fizyczne np. wskutek wypadku, ciężkie przeżycia psychiczne.

 

Objawy poronienia, które mogą wystąpić to:

  • obfite krwawienie,
  • plamienie lub lekkie krwawienie,
  • plamienie ze skurczami macicy,
  • silne bóle w podbrzuszu (ból po jednej stronie może świadczyć o ciąży pozamacicznej),
  • wydalanie skrzepów krwi
  • różowa wydzielina

W każdym przypadku, gdy podejrzewasz poronienie zgłoś się do szpitala. Niekiedy ciąże da się uratować więc ważne jest szybkie działanie.

Delikatne skurcze, uczucie ciągnienia w brzuchu, plamienie w czasie przypadającej miesiączki,  lekkie plamienie po stosunku nie muszą oznaczać poronienia. Najczęściej są to objawy, którymi nie należy się denerwować ale, co ważne trzeba je zgłosić lekarzowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *