Badania w ciąży. Badania inwazyjne. Badania nieinwazyjne

Zastanawiasz się jakie badania wykonuje się w czasie ciąży? Czy wszystkie wykonywane badania w ciążybezpieczne dla dziecka? Przeczytaj poniższy artykuł.

W pierwszym trymestrze ciąży, między 10 a 14 tygodniem ciąży lekarz wykonuje badania w kierunku zespołu Downa. Przy badaniu USG (ultrasonografia) ocenia  tzw. przezierność karku , przeprowadzane są także badania krwi na poziom białek osocza A i hCG. Są to badania całkowicie bezpieczne.

W drugim trymestrze ciąży, między 15 a 18 tygodniem ciąży wykonuje się tzw. test potrójny. Jest to badanie krwi w którym sprawdza się hormony: AFP (alfafetoproteiny), hCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa) i estriol.

W każdym okresie ciąży można przeprowadzić także ultrasonografię (USG). Badanie można przeprowadzić przez brzuch lub przez pochwę. Usg jest bezbolesne oraz bezpieczne dla dziecka i dla matki.

 

Badania inwazyjne

biopsja kosmówkibadanie przeprowadzane w pierwszym trymestrze, badanie przeprowadza się w szpitalu. Przy użyciu USG (by nie uszkodzić płodu) lekarz wprowadza przez brzuch ciężarnej igłę, którą pobiera się próbki do badania (próbki kosmków). Zabieg nie jest bezbolesny i nie jest całkowicie bezpieczny dla dziecka (zwiększa prawdopodobieństwo poronienia).

Amniopunkcja – Podobnie jak w przypadku biopsji kosmówki lekarz z pomocą USG wkłada igłę przez brzuch ciężarnej i pobiera płyn owodniowy do badania. Ciężarna podczas badania może odczuwać ból. Po badaniu czasem występuje krwawienie z pochwy lub wyciek płynu owodniowego. Nie jest to badanie całkowicie bezpieczne, może rozwinąć się infekcja, która przyczynić się może do poronienia.

 

Po każdym nieprawidłowym wyniku badania lekarz zaleci wykonanie dodatkowych badań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *