Audiogram. Wynik badania słuchu.

Audiometria tonalna progowa wykonywana u lekarza lub w punktach protetycznych pozwala określić ostrość słuchu czy stopień ubytku słuchu na poszczególnych częstotliwościach. Audiometria tonalna pozwala określić typ ubytku słuchu (przewodzeniowy, odbiorczy i mieszany).

Audiogram przedstawia wynik badania progu słyszenia czyli od ilu decybeli słyszysz dźwięki. Im cichsze dźwięki słyszysz tym lepszy wynik badania. Norma słyszenia dla osób dorosłych to słyszenie dźwięków do 30 dB, natomiast norma słyszenia dla dzieci to słyszenie dźwięków do 20 dB.

Audiogram to wynik badania słuchu. Po badaniu słuchu dostaniesz wykres (audiogram) z dwoma lub z czterema krzywymi.

  • Jedna krzywa to wynik badania tonalnego ucha lewego (krzywa najczęściej jest koloru niebieskiego punkty zaznaczone są krzyżykami),
  • druga krzywa to wynik badania tonalnego ucha prawego (najczęściej koloru czerwonego i punkty zaznaczone są kółkami)
  • trzecia krzywa to wynik badania kostnego ucha lewego (krzywa koloru niebieskiego a punkty zaznaczone są jako < lub [ )
  • czwarta krzywa to wynik badania kostnego ucha prawego (krzywa koloru czerwonego a punkty zaznaczone są jako > lub ] )

Audiogram (wynik badania słuchu) w przypadku problemów ze słuchem może wyglądać różnie w zależności od tego co jest przyczyną niedosłuchu.

  • Jeśli krzywe badania tonalnego i kostnego są w normie (czyli słyszysz dźwięki do 20 – 30 dB) to nie masz o co się martwić. Im bliżej linii zerowej tym lepsze słyszenie.
  • Jeśli krzywa badania tonalnego jest poniżej normy a krzywa badania kostnego jest w normie to najczęściej oznacza to ubytek słuchu przewodzeniowy czyli może się coś dziać w uchu zewnętrznym lub środkowym (np. zapalenie ucha, otoskleroza). Rozstęp między dwiema krzywymi nazywa się rezerwą ślimakową. Poziom krzywej kostnej wskazuje jaki efekt możemy osiągnąć przy leczeniu ucha.
  • Jeśli krzywa badania tonalnego i kostnego są poniżej normy i są blisko siebie lub się pokrywają (nie ma rezerwy ślimakowej) to oznacza to ubytek słuchu odbiorczy i wskazuje na uszkodzenie ślimaka lub nerwu słuchowego. Tu najczęściej laryngolog decyduje o wypisaniu zlecenia na aparat słuchowy.
  • Jeśli krzywa badania tonalnego i kostnego są poniżej normy ale jest rezerwa ślimakowa to oznacza to ubytek słuchu mieszany i wskazuje na uszkodzenie zarówno ucha środkowego jak i wewnętrznego

 

Przedstawiony poniżej pierwszy audiogram przedstawia prawidłowe słyszenie zarówno na uchu prawym jak i lewym. Mamy tu normę słyszenia.

 

Drugi audiogram przedstawia prawidłowe słyszenie na uchu prawym a na lewym uchu ubytek słuchu typu przewodzeniowego (niedosłuch przewodzeniowy).

 

Trzeci audiogram przedstawia na prawym i lewym uchu ubytek słuchu typu odbiorczego (niedosłuch odbiorczy). Na lewym uchu mamy do czynienia z urazem akustycznym (niedosłuch spowodowany hałasem, niedosłuch dotyczy wysokich częstotliwości, głównie 4000 Hz)

 

Czwarty audiogram przedstawia na prawym uchu ubytek słuchu typu mieszanego a na lewym uchu resztki słuchowe.

 

Pamiętaj, że tylko laryngolog na podstawie wyników badań (nie tylko audiometrycznych) i wywiadu z pacjentem może decydować o ewentualnym leczeniu czy aparatowaniu aparatem słuchowym . Sam audiogram nie jest podstawą do określenia metod leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *