Jak pozbyć się kreta? Sposoby na kreta. Odstraszacz kretów.

Jeśli szukacie Państwo metody jak pozbyć się kreta, sposobów na kreta i opisów odstraszaczy kretów to proszę poświęcić chwilę uwagi i przeczytać choć wytłuszczony tekst. Krety w Polsce są zwierzętami chronionymi z pewnymi wyjątkami. Otórz można uśmiercić tego zwierzaka na swoim terenie jeśli jest to teren stanowiący ogród zamknięty (na określonej, ograniczonej przestrzeni), w innych przypadkach krecik jest chroniony prawem i możemy stosować jedynie środki odstraszające.

Metodą pozbycia się kreta jest m.in. jego uśmiercenie (jedynie w przytoczonym wyżej przypadku – choć zdarzają się bardzo często wbrew prawu nielegalne eutanazje tego zwierzęcia) poprzez zatrucie trutką podobnie jak szczura (Bros taką produkuje) lub zastosowanie w korytarzu kreta pułapki zakleszczającej się na zwierzęciu gdy przez nią przechodzi. Najpopularniejszym jednak środkiem do tej pory jest karbid – włożony do świeżego kretowiska i zalany wodą wydziela gaz odstraszający kreta, jeśli ktoś jest ekstremistą to może po wypełnieniu korytarzy tym gazem podpalić jeden z kopców (gaz jest wybuchowy)- być może uda mu się wysadzić kreta, natomiast działkę będzie miał na pewno pięknie przekopaną (nie polecam takiego zachowania – grozi obrażeniami ciała lub nawet śmiercią tyle, że niekoniecznie kreta).

“Ekologicznym” sposobem na kretajest użycie pułapki na kreta w postaci rurki którą umieszcza się w korytarzu pod kopcem kreta i która zamyka się po wejściu zwierzaka do środka, niektóre rurki wyposażone są w chorągiewkę która obracając się na bok sygnalizuje obecność sierściucha w środku. Jeśli chcemy postępować ekologicznie i ocalić życie kreta to sprawdzajmy często pułapkę, gdyż kret w uwięzi nie ma pokarmu i bardzo szybko zdycha z głodu (powinien odżywiać się min. co ok 10 godzin). Po złapaniu kreta należy go wywieźć daleko od naszego ogrodu aby zatruwał innym życie (nie zalecam przerzucania go do sąsiada gdyż na pewno wróci na swoje włości.

Innymi, prokrecimi (krety się do tego przyzwyczają a kto wie czy te dźwięki po pewnym czasie nie sprawiają im nawet przyjemności) sposobami są metody odstraszania dźwiękiem – domowa polegająca na wieszaniu butelek na kijach oraz kupny odstraszacz (najczęściej solarny – zasilany ogniwami słonecznymi) generujący co pewien czas dźwięk o niskiej częstotliwości (~130 Hz), który powinien wstrząsnąć światem kreta – przynajmniej wg zapewnień producenta. Solarny odstraszacz kretów firmy Florabest ma w swojej ofercie Lidl. Wystarczy wbić w ziemię a ochroni przed kretami nawet 750 m2 powierzchni działki. Producent daje nawet 3 lata gwarancji więc może warto wypróbować.

Dość nowym sposobem na kreta, ostatnimi czasy, jest płyn na krety czyli chemiczny odstraszacz kretów – produkuje go m.in. także firma Bros (chyba ten producent nie lubi kretów) który leje się do świeżego kretowiska – nie jest to karbid ale ma intensywny nieprzyjemny dla kreta zapach który długo się utrzymuje – nie wietrzeje jak karbid. Działkowicze wbrew instrukcji (która nakazuje wlewać ten płyn do nory) nasączają szmatkę, wciskają ją do nory-korytarza oraz zakopują i uszczelniają ziemią z góry kretowisko – zapach “trwa” jeszcze dłużej. Odstraszacz kretów to jak na razie, przynajmniej u mnie, najskuteczniejsza metoda i wg mnie jest pretendentem do zdetronizowania karbidu.

Wszystkie opisane wyżej metody dotyczyły walki ze szkodnikiem już bytującym na naszej ziemi natomiast można także walczyć z nim wyprzedzając w ogóle jego obecność. Metodą na ładny trawnik jest, jeszcze przed założeniem trawnika, położenie siatki na kreta drobnooczkowej (średnica oczka ok. 18mm) pod warstwą ziemi (ok. 10 cm wgłąb) przygotowanej do wysiewu nasion traw lub innych chwastów. Siatka taka, zakopana na odpowiednią głębokość, umożliwia roślinom właściwe ukorzenianie się, przepuszcza wodę oraz co najważniejsze – nie pozwala kretowi na wyrycie się na zewnątrz. Kret bez możliwości odłożenia nadmiaru ziemi i wykonania swojego rodzaju wentylacji szybko opuści Państwa terytorium. Jest jedna wada takiego rozwiązania – trzeba o nim pomyśleć już na etapie przygotowywania ogrodu. Koszt siatki na kreta (tworzywo PCV) oscyluje w granicach 250 zł za 100m^2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *