Telewizor LCD Orion 32 cale. BiedronkaJuż od jakiegoś czasu na polskim rynku (co dziwne  także czasami w dyskontach  Jeronimo Martins – Biedronka) dostępne są telewizory LCD mało znanej firmy ORION. Produkuje ona telewizory LCD podświetlane świetlówkami TFT (standardowe LCD) oraz podświetlane LEDami.

Przykładowy model ORION 32” TV32FX500D (to samo co TV42FX500D tylko ten jest 42” i ma na spodzie przycisk odcięcia zasilania O/I) wyposażono w  32 calową matrycę  pełnej rozdzielczości japońskiej firmy IPS Alpha – charakteryzującą się lepszym polem widzenia skontrastowanego obrazu pod kątem.  Niezadowalający marketingowo jest czas reakcji matrycy (czas mierzony od zapalonego piksela do jego wygaszenia i kolejnego zapalenia)  który wypada blado w porównaniu do innych telewizorów i wynosi tutaj aż 6,5 ms (dla ludzkiego oka nie ma to większego znaczenia ponieważ czas ten powinien wynosić poniżej 20 ms – takie czasy mają chyba wszystkie telewizory LCD po 2007 roku).

W ogóle należy być ostrożnym z podawanymi przez producentów czasami reakcji matrycy, gdyż nie zważając na zalecenia ISO badają je oni od szarego piksela (powinni od w pełni „świecącego” czarnego) do wygaszenia i ponownie do zapalenia na szaro – tak zmierzony czas oczywiście będzie krótszy niż wymaga norma ISO – to jest takie manipulowanie badaniem jak podawanie mocy głośników P.M.P.O. nie mające nic wspólnego z prawdziwą mocą muzyczną RMS (no chyba że literkę W oznaczającą Waty). A propo telewizor ten ma 20W RMS.


Orion  standardowo posiada tuner DVB-T czyli telewizji cyfrowej z kodowaniem MPEG-4 (na Polskę) ponadto hyperband (tzn tuner obsługujący telewizję kablową – analogowo), wejścia pc (do obsługi obrazu i dźwięku – jak ktoś chciałby zrobić z niego monitor), aż 2 wejścia SCART EURO (co nieczęsto się teraz już zdarza), 3 wejścia HDMI, interfejs CI (do obsługi dekodera cyfrowej telewizji naziemnej – jeśli pojawią się kiedyś kodowane programy naziemne – tak jak było w przypadku canal+ w latach 90). Producent chwali się także funkcją PAT co jest dostępne chyba we wszystkich telewizorach – chodzi o Picture And Text tzn telegazeta razem z obrazem. Orion oferuje system dźwięku przestrzennego (emulowanego) surround. Co niespotykane to znaleźć możemy tutaj system DBC  (Dynamic Backlight Controll) który jest podobny do wygaszania lokalnego przy technologii LED (tutaj sterownik obsługuje jasność podświetlenia ekranu świetlówkami w trybie dynamicznym).

Zawieszenie telewizora na uchwyt zgodny ze standardem VESA 200×200. Wymiary samego telewizora to 80 (szer) x 55 (wys) x 30 (gł). Jeśli chodzi o funkcję ORION LCD TV32FX500D to nie zachwyca on nowinkami technologicznymi – jest prosty, nieskomplikowany w obsłudze (może okazać się japońskim czarnym koniem jak starsze samochody toyota – proste i dzięki temu bardzo odporne na usterki) , jeśli ktoś lubi nowości to nie polecam, natomiast do oglądania telewizji czy grania w mało dynamiczne gry (50 HZ) w zupełności wystarczy. Telewizor ten ma ciekawą alternatywę w postaci produktu ORION TV32FX555BD posiadającego wbudowany odtwarzacz blueray.

W sklepach Biedronka dostępna jest wersja (jak na dzień dzisiejszy) bez odtwarzacza blueray czyli fx500d.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami w witrynie.

Komentowanie jest wyłączone